• Anaheim
 • Arizona
 • Boston
 • Buffalo
 • Calgary
 • Carolina
 • Chicago
 • Colorado
 • Columbus
 • Dallas
 • Detroit
 • Edmonton
 • Florida
 • Las Vegas
 • Los Angeles
 • Minnesota
 • Montreal
 • Nashville
 • New Jersey
 • NY Islanders
 • NY Rangers
 • Ottawa
 • Philadelphia
 • Pittsburgh
 • San Jose
 • St. Louis
 • Tampa Bay
 • Toronto
 • Vancouver
 • Washington
 • Winnipeg Jets
Registrácia
Zapamätať prihlásenie

Nemáte ešte účet?

Registrácia

Máte už svoj účet?

Prihlásenie
Menu

Offer sheet sa vracia? Záujem o obmedzene voľných hráčov je veľký

Mark Stone
BONUS Bonus 4000 € + 15 € pre každého nového hráča!

V NHL málo využívaný, no veľmi zaujímavý inštitút. S prudkým rastom platového stropu však opäť prichádza do úvahy a treba s ním rátať. Čo to vlastne je offer sheet?

Platový strop stúpol toto leto na úroveň 79,5 milióna dolárov a zdá sa, že väčšine tímov sa ho nepodarí naplniť až po okraj. Vlastne, nad úrovňou 75 miliónov, čo je vlaňajšia hranica je v súčasnosti len päť tímov. Naopak platovú podlahu, stanovenú v tomto roku na 58,8 milióna dolárov ako minimálnu výšku výdavkov dovolenú pravidlami, dodnes nedosiahli štyri tímy. Väčšina z nich ale jedná o nových zmluvách pre svojich obmedzene voľných hráčov (ďalej RFA), takže by nemal byť problém ju dosiahnuť.

Tímy (alebo aspoň väčšina z nich) ale sú zvyknuté atakovať platový strop a majú prostriedky ho naplniť až po okraj. Veľké množstvo peňazí pod platovým stropom a nedostatok neobmedzene voľných hráčov zvyšuje šancu, že sa kluby pokúsia lanáriť hráčov so statusom RFA, čo nie je minimálne v poslednej dekáde bežné. Je totiž možné, že si kluby (a ich majitelia) urobia z hráčov prostriedok otvoreného boja medzi sebou. NHL na zamedzenie negatívnej konkurencii pozná pravidlo v Amerike známe ako offer sheet.

Čo to vlastne je? Väčšina fanúšikov ho totiž veľmi nepozná, nakoľko v novodobej ére bolo použité len raz, a to ešte v roku 2007. Offer sheet spočíva v tom, že ak tím ponúkne veľké peniaze hráčovi RFA, ktoré jeho klub nedokáže alebo nechce dorovnať, dostane ako kompenzáciu voľby v drafte. A čím vyššia tá zmluva bude, tým viac volieb v drafte starý tím zinkasuje. Status RFA totiž znamená, že z dvoch rovnako vysokých ponúk musí hráč zotrvať v klube, ktorému jeho práva patria. Na rozdiel od voľných hráčov bez obmedzenia (status UFA), ktorí si z ponúk môžu vyberať ľubovoľne.

Nie je to však až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Výbery, ktoré tím má totiž musia byť ich vlastné, teda nie získané výmenou z iného klubu. Nakoľko kluby medzi sebou svoje „picky" radi trejdujú, mnoho z nich nie je spôsobilých offer sheet vôbec ponúknuť, keďže nedisponujú buďto vlastnými alebo žiadnymi výbermi.

Množstvo získaných volieb sa určuje podľa tzv. annual average salary (skratka AAV), čo je priemerná ročná mzda zo zmluvy, ktorú RFA podpíše. Kompenzácia je nasledovná:

·1,339575 milióna a menej: bez kompenzácie

·Od 1,339576 do 2,029659 milióna: voľba v treťom kole draftu

·Od 2,029660 do 4,059322 milióna: voľba v druhom kole draftu

·Od 4,059323 do 6,088980 milióna: voľba v prvom a treťom kole

·Od 6,088981 do 8,118641 milióna: voľba v prvom, druhom a treťom kole

·Od 8,118642 do 10,148302 milióna: dve voľby v prvom kole, voľba v druhom a treťom kole

·10,148303 a viac: štyri voľby v prvom kole

V prípade, že kompenzácia pozostáva z niekoľkých volieb v jednom kole, musí daný tím disponovať vlastnými voľbami v najbližších rokoch nasledujúcich po sebe (napr. 2019 a 2020). Je jasné, že aj z tohto dôvodu sú presuny RFA málo pravdepodobné. Už len preto, že takto divoké preplácanie nie je z dôvodu pravidla o platovom strope vôbec rozumné, navyše tím stratí množstvo volieb v drafte. A taktiež preto, že tímy, hoci neradi ponuku konkurencie väčšinou aj tak dorovnajú. Nakoľko je hráč len obmedzene voľným agentom nemôže musí podpísať s tímom, ktorému jeho práva patria.

Najlepšie si to vysvetlíme na príkladoch, jednak fiktívnych a tiež známych z histórie. K najžiadanejším RFA tohto leta patrí švédsky útočník v službách Toronta William Nylander. Povedzme, že by sa jednania medzi hráčom a klubom pohybovali okolo priemerného platu 6,5 milióna ročne. V tom by ale prišla ponuka zo strany povedzme Buffala Sabres na 8 miliónov ročne. Ak by Leafs neboli schopní (alebo ochotní) túto ponuku dorovnať a Nylander by odišiel, tak Toronto ako kompenzáciu zinkasuje voľbu v prvom, druhom i treťom kole (viď hranice kompenzácii vyššie). Keďže Sabres disponujú na drafte 2019 vlastnými voľbami v týchto kolách, tak môžu takúto ponuku hráčovi adresovať.

Povedzme ale, že by si niečo podobné chceli dovoliť New York Islanders. Ich generálny manažér Lou Lamoriello disponuje po odchode Tavaresa obrovským priestorom pod platovým stropom a takto sa chce Torontu pomstiť, že jeho tímu „ukradol" Johna Tavaresa. Ako uvidíte ďalej, takýto príklad nie je ani zďaleka mimo realitu. Islanders však podľa pravidiel takýto offer sheet ponúknuť nemôžu, nakoľko svoje voľby už vytrejdovali. Voľba v druhom kole 2019 putovala do Vegas pri výmene zmluvy zraneného Michail Grabovského a výber v treťom kole bol vymenený do Edmontonu v rámci trejdu Brandona Davidsona. Islanders sú v lete 2019 schopní ponúknuť iba offer sheet od 10,148303 a vyššie nakoľko majú vlastné prvé voľby vrokoch 2019 až 2022.

Teraz poďme k príkladom z praxe, na ktorých pochopíme, že častým pôvodcom je práve nezdravá konkurencia medzi klubmi. Naposledy došlo k aplikovaniu tohto pravidla poriadne dávno, ešte v roku 2007. Bolo to obdobie rivality medzi Anaheimom, ktorému vtedy šéfoval Brian Burke a Edmontonom, na ktorého čele stál Kevin Lowe.

Jednalo sa o služby dravého mladíka Dustina Pennera, ktorému vypršala nováčikovská zmluva. Edmonton vtedy predložil 29-gólovému strelcovi šialenú ponuku. Štvorročnú zmluvu na 21,25 milióna dolárov. Plat 4,25 milióna ročne sa nezdá z dnešného pohľadu veľa, no celková výška platového stropu bola v sezóne 2007/08 len 50,3 milióna dolárov. Burke túto ponuku nedorovnal, veď to bolo viac než rok predtým poberal hviezdny útočník Teemu Selänne, takže Penner smeroval k Oilers.

Toto je doposiaľ jediný príklad, kedy došlo k prestupu hráča. No príkladov, kedy sa konkurent pokúsil šialenou ponukou získať služby RFA bolo v poslednom období viac. Ryan O’Reilly, Jonathan Bernier, David Backes, Niklas Hjalmarsson a Shea Weber. Tých všetkých sa konkurent pokúsil získať napriek ich statusu RFA. Ich kluby napokon škrípajúc zubami ponuky dorovnali, takže si ich služby udržali.

Najznámejší je prípad Sheu Webera, v ktorého kauze sa točili obrovské milióny a ďalekosiahlo ovplyvnil trh NHL i pravidlá vyplácania hráčov v celej lige. O služby vtedy 27-ročného obrancu sa prihlásila Philadelphia, ktorá vletela do rokovaní medzi hráčom a organizáciou Predators ponukou na 14-ročný kontrakt v hodnote 110 miliónov dolárov. Zmluva, ktorá vyvolala v lige ďalšiu vlnu diskusie na tému zmyslu takto dlhodobých kontraktov bola napokon Preds dorovnaná. Dodnes je to najvyššia zmluva v dejinách NHL a platiť bude do roku 2026. Dnes je už Weber súčasťou organizácie Montrealu Canadiens, ktorá už začína pociťovať prvé problémy súvisiace s takto vysokými kontraktmi. Aj táto epizóda mala veľký vplyv na následnú zmenu pravidiel, podľa ktorej už môžu kluby podpisovať maximálne osemročné zmluvy, sedemročné v prípade, že hráč prichádza ziného tímu.

Prípad Webera je ale aj tak len slabým odvarom toho, čo bolo v NHL pomerne bežné v 90-tych rokoch. Obdobie začiatku veľkej rivality medzi Detroitom Red Wings a Carolinou Hurricanes, ktorí sa práve prisťahovali z Hartfordu. Tím z Michiganu vtedy v NHL vládol a ich majiteľ, veľkopodnikateľ s rýchlym občerstvením Mike Ilitch bol na svoj tím právom hrdý. Syn macedónskych emigrantov ale narazil na ambiciózneho Petra Karmanosa Jr., ktorý bol pre zmenu synom gréckych prisťahovalcov. Už len samotný národnostný prvok naznačuje, že z týchto pánov najlepší priatelia nikdy nebudú.

Karmanos vo februári roku 1998 (ešte pred existenciou platových stropov) vletel doprostred jednaní medzi Red Wings a superstar Sergejom Fjodorovom. Carolina vtedy ponúkla šesťročný kontrakt na 38 miliónov dolárov. Ilitch sa z problémov dostal dorovnaním prostredníctvom systému bonusov. Najprv hráčovi vyplatil 14 miliónov ako podpisový bonus na novej zmluve, potom vypísal šek na ďalších 12 miliónov ak sa Detroitu podarí dostať do finále konferencie. Red Wings sa následne dostali nielen medzi najlepšiu štvorku, ale aj vyhrali Stanley Cup. Fjodorov si tak za štyri mesiace zarobil presne 28 miliónov dolárov. Táto epizóda, ktorá Ilitcha stále tučné milióny bola začiatkom s nadsázkou povedané otvorenej vojny medzi týmito dvoma pánmi.

Podľa niektorých zdrojov sa vzhľadom na rast platového stropu môžeme dočkať niečoho podobného aj toto leto. Islanders sa mali pokúšať z Toronta získať Williama Nylandera, no to sa vzhľadom na pravidlá nebude dať, jedine ak Isles ponúknu cez 10 miliónov ročne.

Na druhú stranu Colorado svoje voľby drží a už malo hviezdnemu útočníkovi Ottawy Markovi Stoneovi adresovať ponuku s ročným príjmom 7,75 milióna dolárov ročne. V prípade, že to Sens nedorovnajú, dostanú ako kompenzáciu voľby Avalanche v prvom, druhom i treťom kole. Generálnemu manažérovi Avs to však vadiť nemusí, z trejdu Matta Duchenea totiž dostal od Ottawy voľby v prvom a treťom kole. Vzhľadom na nie príliš svetlú budúcnosť kanadského klubu je možné, že Colorado dostane veľmi vysoký výber. Joe Sakic môže týmto spôsobom „pomôcť" Senators hrať ešte omnoho horšie a zvýšiť tak svoju šancu aj na voľbu číslo 1.

Ničuškin je po svojom návrate stále bez gólu: Viem, že sa zlepším, tvrdí

Ruský hokejista má ale aj tak svoj podiel na úspešnom štarte Stars do sezóny.

19.11.18, 19:45

0

Na ktorých štadiónoch sa vám hrá najťažšie? Hráči NHL sami vyberali

Hráči NHL si v ankete vyberali, ktorý štadión je podľa nich ten úplne najťažší v súťaži.

17.11.18, 14:16

0

Keď sú víťazom trejdu obe strany

Výmena Alexa Galchenyuka za Maxa Domiho patrila v lete k najrozporuplnejším.

16.11.18, 18:50

0

Info! Len prihlásení užívatelia môžu pridávať a reagovať na už pridané komentáre.

TABUĽKA TOP 8

VÝCHOD

ZÁPAD

CELKOM

Bombardér Tatar: Strelil šiesty gól z posledných šiestich zápasov + VIDEO

Kreativite sa medze nekladú. Nádherná prihrávka a skvelé zakončenie + VIDEO

Joe Thorton vsietil 400. gól v NHL! + VIDEO

Videli ste už biť sa Phila Kessela? V New Jersey dosiahol hetrik Gordieho Howea + VIDEO