Podobnosti medzi oboma sú zrejmé.
Juraj Slafkovský z Montrealu verzus Quinton Byfield z Los Angeles. Stáli proti sebe počas nedávneho zápasu, v ktorom Kings vyhrali presvedčivo 4:0. Dvaja fyzicky ohromne dobre stavaní hokejisti, dve veľmi vysoké draftové voľby (Slafkovský jednotka 2022, Byfield dvojka 2020), obrovské očakávania, skromné profesionálne debuty.
Tieto dva kolosy sa proti sebe postavili vôbec po prvýkrát.
"Myslím, že má dosť bodov," reagoval Slafkovský na Byfielda pre Radio-Canada. Má pravdu. Presnejšie Byfield nazbieral 16 bodov v 19 zápasoch.
"Potrebovali sme od neho, aby predvádzal takéto výkony. Má len 21 rokov, musel byť trpezlivý," vyhlásil Phillip Danault o spoluhráčovi Danaultovi.
Byfield sa zlepšoval v NHL veľmi pomaly. V nováčikovskej sezóne mal 10 bodov v 40 zápasoch, v uplynulom ročníku 22 bodov v 53 dueloch a v tejto sezóne zatiaľ 16 bodov v 19 stretnutiach. Zdá sa, že sa v NHL konečne našiel.
Pekný dôkaz, ako fyzicky ohromujúce kolosy v NHL dozrievajú pomalšie.
ODPORÚČAME PREČÍTAŤ
Byfield sa uchytil v tíme Kings na ľavom krídle prvého útoku po boku Anžeho Kopitara a Adriana Kempeho.
"Jeho vývoj prišiel s nadobudnutou zrelosťou. Naučil sa zvládať tlak, stal sa ešte silnejším. Udržať sa vzpriamene, na nohách, sa mu darí oveľa lepšie, ako keď začínal. Jeho sebadôvera je na inej úrovni. Darí sa mu držať sa vo vzpriamenej polohe, na nohách. Teraz cíti, že trénerský štáb a jeho spoluhráči mu veria, a je to silné," hovoril tréner Todd McLellan o vývoji Byfielda. "Ale musel tvrdo pracovať, aby sa tam dostal," dodal kouč.
Fyzická vyspelosť, stabilita a sila na korčuliach, sebavedomie. Refrén, ktorý často zaznieva aj v súvislosti s Jurajom Slafkovským.
Slafkovského vývojová krivka by mohla byť podobná. Ich nováčikovská sezóna bola z hľadiska produktivity v podstate identická, Slafkovský mal 10 bodov v 39 dueloch. V druhej sezóne mal Byfield priemer cca. 0,40 bodu na zápas, Slafkovský je aktuálne na úrovni okolo 0,30 bodu na zápas. Ale má dostatok času to ešte vytiahnuť.
Ich silné stránky sú podobné. Ich výzvy sú podobné. Aj ich vývojová krivka môže byť veľmi podobná.
"Dlho som nepotreboval korčuľovať. Vďaka mojej veľkosti som odtlačil protihráčov a to bolo všetko. Bol som oveľa väčší. Vo Fínsku to nie celkom platilo, ale bolo to oveľa jednoduchšie, ako tu," priznal Slafkovský.
Slafkovský sa musí naučiť využívať svoje telo, svoju veľkosť svoju silu a to na užších zámorských klziskách.
"V Európe máte na všetko oveľa viac času. Mal som čas urobiť kľučku s pukom, pozrieť sa hore a nikto na mne nebol. Vo Fínsku sa takmer neforčekuje, je to veľmi defenzívna liga. Niekedy nám dokonca hovorili, aby sme nepoužívali forček," porovnával slovenský útočník hru v NHL s fínskou Liigou.
Hráči ako Connor McDavid, Auston Matthews či Connor Bedard sú abnormality a generační hráči. No fanúšikom zastreli zrak. Očakávajú od každej draftovej jednotky, že okamžite budú podávať galaktické výkony.
Tréner Los Angeles Todd McLellan ale upozorňuje, že to tak nie je. A že fyzicky väčší hráči dozrievajú pomalšie.
"Všetkým nasledujúcim hráčom to sťažovalo situáciu. Možno je Connor Bedard takéhoto kalibru. Ale zvyšok z týchto veľmi vysokých výberov musí žiť s týmto tlakom, keď prichádzajú do ligy. A je to veľmi ťažké," hovoril skúsený kouč.
"Trpezlivosť je mimoriadne dôležitá, najmä pre veľkých a vysokých hráčov. Quinton meria 195cm a váži 98 kg a stále má priestor na nabratie ďalších 10 kg svalov. Trvá to nejaký čas prísť na to, ako hýbať s tým veľkým telom, čo robiť proti mužom, ako využiť svoju veľkosť," pokračoval a spomenul aj slovenského útočníka. "O Slafkovskom viem len to, že je veľmi talentovaný a že trpezlivosť je dôležitá pre všetkých hráčov."
Sledujte tú prácu Quintona Byfielda a neuveriteľnú prihrávku na Anžeho Kopitara: